
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
TOHX 090208 G06 BK6425 Grade Carbide Boring Insert
- Item Code: W30 14060.086425
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
TiCN, Al2O3 and TiN Coated, Triangle, 60° Included Angle, 8° Relief Angle, Left Hand, 0.2205 Inch Inscribed Circle, 0.0984 Inch Thick, 0.0315 Inch Corner Radius
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high speed applications on cast iron, nonferrous materials, steel, plastic and other tough-to-machine materials. Application is determined by material grade.
Tech Specs
Back To Top| Insert Size | 090208 |
|---|---|
| Insert Style | TOHX |
| Relief Angle | 8 Degree |
| Coating/Finish | TiN/TiCN/Al2O3 |
| Insert Holding Method | Screw |
| Shape | Triangle |
| Manufacturer's Grade | BK6425 |
| Material | Solid Carbide |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Included Angle | 60 |
| Insert Hand | Left Hand |
| Inscribed Circle | 5.6mm |
| Type | Boring Insert |
| Chipbreaker | G06 |
| Coating Process | CVD |
| Corner Radius | 0.80mm |
| Rake Angle | 6 Degree |
| Brand | Komet |
| Length | 2.50mm |
| Rake | Positive |
| Thickness | 2.5mm |