
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
TOHX 140302 G06 K10 Grade Carbide Boring Insert
- Item Code: W30 26060.0221
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
Uncoated, Triangle, 60° Included Angle, 8° Relief Angle, Left Hand, 0.3228 Inch Inscribed Circle, 0.1181 Inch Thick, 0.0079 Inch Corner Radius
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high speed applications on cast iron, nonferrous materials, steel, plastic and other tough-to-machine materials. Application is determined by material grade.
Tech Specs
Back To Top| Chipbreaker | G06 |
|---|---|
| Relief Angle | 8 Degree |
| Brand | Komet |
| Coating/Finish | None |
| Insert Style | TOGX |
| Corner Radius | 0.20mm |
| Material | Solid Carbide |
| Rake | Positive |
| Insert Holding Method | Screw |
| Shape | Triangle |
| Thickness | 3.0mm |
| Type | Boring Insert |
| Inscribed Circle | 8.20mm |
| Insert Hand | Left Hand |
| Insert Size | 140302 |
| Length | 4.50mm |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Manufacturer's Grade | K10 |
| Included Angle | 60 |