
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
TOHX 06T103 G12 CK37 Grade Cermet Boring Insert
- Item Code: W30041200337
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
Uncoated, Triangle, 60° Included Angle, 8° Relief Angle, Left Hand, 0.1575 Inch Inscribed Circle, 0.0709 Inch Thick, 0.0118 Inch Corner Radius
Features
Back To Top- Cermet is comprised of ceramic and metal. It can be used at higher speeds than coated carbides. It is commonly used on cast iron, steel, stainless steel and nonferrous materials.
Tech Specs
Back To Top| Chipbreaker | G12 |
|---|---|
| Cutting Direction | Left Hand |
| Insert Holding Method | Screw |
| Material | Cermet |
| Insert Hand | Left Hand |
| Manufacturer's Grade | CK37 |
| Relief Angle | 8 Degree |
| Thickness | 1.8mm |
| Coating/Finish | None |
| Length | 1mm |
| Insert Style | TOHX |
| Rake | Positive |
| Type | Boring Insert |
| Brand | Komet |
| Corner Radius | 0.30mm |
| Inscribed Circle | 4mm |
| Included Angle | 60 |
| Insert Size | 06T103 |
| Rake Angle | 12 Degree |
| Shape | Triangle |