
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
TOHX 090204 G12 CK37 Grade Cermet Boring Insert
- Item Code: W30141200437
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
Uncoated, Triangle, 60° Included Angle, 8° Relief Angle, Left Hand, 0.2205 Inch Inscribed Circle, 0.0984 Inch Thick, 1/64 Inch Corner Radius
Features
Back To Top- Cermet is comprised of ceramic and metal. It can be used at higher speeds than coated carbides. It is commonly used on cast iron, steel, stainless steel and nonferrous materials.
Tech Specs
Back To Top| Manufacturer's Grade | CK37 |
|---|---|
| Brand | Komet |
| Coating/Finish | None |
| Insert Size | 090204 |
| Rake | Positive |
| Included Angle | 60 |
| Inscribed Circle | 5.60mm |
| Length | 2.50mm |
| Insert Hand | Left Hand |
| Chipbreaker | G12 |
| Corner Radius | 0.40mm |
| Insert Holding Method | Screw |
| Insert Style | TOHX |
| Thickness | 2.50mm |
| Type | Boring Insert |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Material | Cermet |
| Rake Angle | 12 Degree |
| Relief Angle | 8 Degree |
| Shape | Triangle |