
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
TOHX 140305 G06 BK7615 Grade Carbide Boring Insert
- Item Code: W3026660057615
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
TiCN, Al2O3 Coated, Triangle, 60° Included Angle, 8° Relief Angle, 0.3228 Inch Inscribed Circle, 0.1181 Inch Thick, 0.0197 Inch Corner Radius
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high speed applications on cast iron, nonferrous materials, steel, plastic and other tough-to-machine materials. Application is determined by material grade.
Tech Specs
Back To Top| Length | 13.50mm |
|---|---|
| Coating Process | CVD |
| Insert Size | 140305 |
| Material | Solid Carbide |
| Rake | Positive |
| Shape | Triangle |
| Type | Boring Insert |
| Brand | Komet |
| Chipbreaker | G06 |
| Coating/Finish | TiCN/Al2O3 |
| Included Angle | 60 |
| Insert Style | TOHX |
| Insert Holding Method | Screw |
| Insert Hand | Neutral |
| Inscribed Circle | 8.20mm |
| Relief Angle | 8 Degree |
| Corner Radius | 0.50mm |
| Cutting Direction | Neutral |
| Manufacturer's Grade | BK7615 |
| Rake Angle | 6 Degree |
| Thickness | 3.00mm |