
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
SOEX120508 01 BK8425 Grade Carbide Indexable Drill Insert
- Item Code: W8344010088425
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
TiAlN/TiN Coated, Square, 1/2" Inscribed Circle, 0.2032" Thick, 0.0315" Corner Radius, 8° Relief Angle
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high speed applications. It is commonly used on cast iron, nonferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials.
- TiAlN/TiN is a multilayer coating that combines the high hardness of TiN and the heat resistance of TiAlN. It is commonly used on softer materials in general purpose applications.
Tech Specs
Back To Top| Type | Indexable Drill Insert |
|---|---|
| Brand | Komet |
| Chipbreaker | 01 |
| Inscribed Circle | 12.70mm |
| Insert Style | SOEX |
| Shape | Square |
| Coating/Finish | TiCN/TiN |
| Material | Solid Carbide |
| Manufacturer's Grade | BK8425 |
| Included Angle | 90 |
| Corner Radius | 0.80mm |
| Coating Process | PVD |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Size | 120508 |
| Relief Angle | 8 Degree |
| Thickness | 5.16mm |