
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 X 42 inch Yellow Ironcat Leather Apron
- Item Code: WC7010/42
- Brand: PIP
- Unit Size: 1
Description
Leather apron specially tanned for heat resistance protects from spark and spatter. Rivet reinforced at stress areas. Cotton straps with adjustable side release buckles.
MUST ORDER IN CASE QUANTITY (30/CASE)
Features
Back To Top- Heat resistant leather protects against spark and offers extended wear
- Sewn with Kevlar® thread for strength and durability
- Ideal for heavy welding activity
- Adjustable cotton straps and side release buckles for secure fit
- Two chest pockets for storage
Tech Specs
Back To Top| Clothing Type | Apron |
|---|---|
| Grams/Mils | 1.5 - 1.8 mm |
| Length | 24"x42" |
| UPC | 662909003836 |
| Color | Yellow |
| Min. Order Qty | 1 EA |
| Garment Style | Apron |
| Material | Leather |
| Brand | PIP |
| Garment Size | 24" x 42" |
| Min. Order UOM | EA |
| Material Content | 100% Leather |