
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 48 in. x 36 in. Half-Lower-Shelf Welded Steel Workbench with Hardboard Top
- Item Code: WSH2-3048-36
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
up to 5000 lbs. capacity. 1/4" hardboard surface, attached directly over 12 gauge steel top, helps to deaden the sound of heavy blows and metal to metal contact.
Features
Back To Top- 1/4" hardboard over 12 gauge steel top
- corner gussets for additional reinforcement
- 1-1/2" x 1-1/2" x 3/16" thick angle iron
- Footpads feature a 5/8" hole for mounting to the floor
- Gray powder coated finish
- All-welded and ready for immediate use
Tech Specs
Back To Top| Brand | Little Giant |
|---|---|
| Shelves | Half Lower Shelf |
| Surfaces | 1/4" Hardboard-Over-Steel |
| Work Surface Size | 30" x 48" |
| Adjustable or Fixed Height | Fixed Height |
| Work Surface Height | 36" |
| Freight Class | 150 |
| Load Capacity | 5000 lbs |
| Ship Weight | 132 |