
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 60 in. x 37-3/4 in. Welded Steel Workbench with Louvered Panel and Butcher Block Top
- Item Code: WSJ2-3060-36-LP
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3000 lbs. capacity. Butcher Block top is 1-3/4" thick, helps deaden sound, absorbs impact. Replaceable top is attached to an all-welded steel frame.
Features
Back To Top- 1-3/4" Butcher block top
- Replaceable top is bolted to all-welded frame
- Corner gussets for additional reinforcement
- 12 gauge half-depth lower shelf features 3" high backstop
- Gray powder coated finish
- All-welded and ready for immediate use
Tech Specs
Back To Top| Ship Weight | 229 |
|---|---|
| Work Surface Height | 37.75" |
| Work Surface Size | 30" x 60" |
| Load Capacity | 3000 lbs |
| Surfaces | Butcher Block |
| Features | Louvered Panel |
| Freight Class | 150 |
| Adjustable or Fixed Height | Fixed Height |
| Brand | Little Giant |