
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 72 in. x 36 in. Lock-Brakes Mobile Workbench with Retaining Lip Top
- Item Code: WSL2-3072-4TL
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
1,000 lbs. capacity. All-welded, 12 gauge steel construction. 4 swivel casters with total lock brakes. 1-1/2" raised edge on back and sides.
Features
Back To Top- 1000 lbs. Capacity
- 1-1/2" raised edge on back and sides
- Work surface height: 36"
- Four swivel casters with total lock brakes
- Half-depth lower shelf with 3" backstop
Tech Specs
Back To Top| Adjustable or Fixed Height | Fixed Height |
|---|---|
| Caster Type | 4 Swivel |
| Work Surface Height | 36" |
| Load Capacity | 1000 lbs |
| Freight Class | 150 |
| Work Surface Size | 30" x 72" |
| Wheel Description | 4" Polyurethane |
| Brand | Little Giant |
| Ship Weight | 232 |
| Wheel Brakes | Total Lock Brakes |