
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 72 in. x 36 in. Mobile Workbench with Back and End Stops
- Item Code: WSL2-3072-6PYFL
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3,600 lbs. capacity. All-welded, 12 gauge steel construction. 2 rigid and 2 swivel, 6" polyurethane wheels. 1-1/2" raised edge on back and sides.
Features
Back To Top- 3600 lbs. Capacity
- Double reinforced, 12 gauge steel top
- 1-1/2" raised edge on back and sides
- Two rigid and two swivel casters
- 6" polyurethane wheels
- Floor lock to stop unwanted movement
Tech Specs
Back To Top| Ship Weight | 276 |
|---|---|
| Adjustable or Fixed Height | Fixed Height |
| Brand | Little Giant |
| Wheel Brakes | Floor Lock |
| Work Surface Height | 36" |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Work Surface Size | 30" x 72" |
| Freight Class | 150 |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Load Capacity | 3600 lbs |