
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
36 in. x 60 in. x 36 in. Welded Steel Workbench with Pegboard Panel Back and End Stops
- Item Code: WSL2-3660-36-PB
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
up to 5000 lbs. capacity. Heavy-duty, all-welded steel workbench is built to last in the most demanding applications.
Features
Back To Top- 12 gauge steel top
- 1-1/2" retaining lips on top worksurface
- corner gussets for additional reinforcement
- Footpads feature a 5/8" hole for mounting to the floor
- Gray powder coated finish
- All-welded and ready for immediate use
Tech Specs
Back To Top| Surfaces | Steel |
|---|---|
| Work Surface Size | 36" x 60" |
| Brand | Little Giant |
| Ship Weight | 242 |
| Adjustable or Fixed Height | Fixed Height |
| Shelves | Half Lower Shelf |
| Load Capacity | 4500 lbs |
| Work Surface Height | 36" |
| Features | Pegboard Panel |
| Freight Class | 150 |