
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
36 in. x 60 in. Adjustable Height 24-41 in. Half-Lower-Shelf Welded Workbench with Back and End Stops and Riser Shelf
- Item Code: WSL2-3660-AH-RS
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
up to 5000 lbs. capacity. Heavy-duty, all-welded steel workbench is built to last in the most demanding applications.
Features
Back To Top- 12 gauge steel top
- 1-1/2" retaining lips on top worksurface
- 10" deep riser shelf attaches to a patented bracket system allowing user to remove the shelf if desired
- Riser shelf sits 12" above the workbench top
- Riser shelf capacity: 100 lbs
- corner gussets for additional reinforcement
- Footpads feature a 5/8" hole for mounting to the floor
- Gray powder coated finish
- All-welded and ready for immediate use
Tech Specs
Back To Top| Shelves | Half Lower Shelf |
|---|---|
| Freight Class | 150 |
| Surfaces | Steel |
| Load Capacity | 4500 lbs |
| Brand | Little Giant |
| Features | Riser Shelf |
| Work Surface Height | 24" to 41" |
| Work Surface Size | 36" x 60" |
| Adjustable or Fixed Height | Adjustable Height |