
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 72 in. Adjustable Height 24-41 in. Welded Workbench with Louvered Panel
- Item Code: WST1-3072-AH-LP
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
up to 5000 lbs. capacity. Smooth 12 gauge steel top is double-reinforced with angle iron on the underside and gussets in the corners for exceptional strength and rigidity.
Features
Back To Top- All-welded and ready for immediate use
- Legs are adjustable from 27" to 41" high on 2" centers
- Gray powder coated finish
Tech Specs
Back To Top| Brand | Little Giant |
|---|---|
| Features | Louvered Panel |
| Ship Weight | 211 |
| Surfaces | Steel |
| Work Surface Size | 30" x 72" |
| Freight Class | 150 |
| Work Surface Height | 24" to 41" |
| Load Capacity | 4000 lbs |
| Shelves | Open Base |
| Adjustable or Fixed Height | Adjustable Height |