
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. Adjustable Height 24-41 in. Half-Lower-Shelf Welded Workbench with Pegboard Panel
- Item Code: WST2-2448-AH-PB
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
up to 5000 lbs. capacity. Smooth 12 gauge steel top is double-reinforced with angle iron on the underside and gussets in the corners for exceptional strength and rigidity.
Features
Back To Top- All-welded and ready for immediate use
- Legs are adjustable from 27" to 41" high on 2" centers
- Gray powder coated finish
Tech Specs
Back To Top| Brand | Little Giant |
|---|---|
| Shelves | Half Lower Shelf |
| Features | Pegboard Panel |
| Freight Class | 150 |
| Ship Weight | 167 |
| Surfaces | Steel |
| Work Surface Size | 24" x 48" |
| Load Capacity | 5000 lbs |
| Work Surface Height | 24" to 41" |
| Adjustable or Fixed Height | Adjustable Height |