
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Scotch-Brite™ Production Hand Pad 8447, 20 pads per box, 3 boxes per case
- Item Code: 048011-24037
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our Scotch-Brite™ Hand Pads give you a fast, consistent scuff for everyday surface preparation. The Scotch-Brite™ Production Hand Pad 8447 is ideal for cleaning parts and scuffing prior to staining and painting.
Tech Specs
Back To Top| Application Category | Adhesives, Coatings, Sealant Corrosion Removal;Blending/Deburring;Finishing/Polishing;Paint Prep, Finish & Repair |
|---|---|
| Position | Best |
| Substrates | Aluminum;Fiberglass;Plastic;Softwood;Stainless Steel |
| Model Number | HP-HP |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Converted Form | Hand Pad |
| Dimension 2 | 9 in |
| Grade | VFN |
| Length | 9 Inch |
| Equipment - Machines | Hand Sanding |
| Product Form | Hand Pad |
| Width | 6 Inch |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 6 in |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Substrate Category | Composite;Metal;Paint & Primer;Wood |
| Color | Maroon |