
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, General Purpose Hand Pad 827505, 60 pads per case
- Item Code: 051115-32527
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives General Purpose Hand Pad can be used for numerous hand applications ?? use it to clean, blend, finish, polish, deburr, and prepare surfaces for paint or other coatings. It is designed for use on metal, composite, or plastic surfaces and can be used wet or dry.
60 PER CASE
Features
Back To Top- Performs well and comfortably on a wide variety of tasks by hand
- Flexible pad easily conforms to contours and reaches into tight spaces
- Washable, reusable and rust-proof
- Tough aluminum oxide mineral removes light oxidation and rust
- A good alternative to steel wool, files, scrapers, wire brushes and sandpaper sheets
Tech Specs
Back To Top| Form Type | General Purpose |
|---|---|
| Corporate Division Code | AB |
| Length | 9 Inch |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 6 in |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Color | Maroon |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Converted Form | Hand Pad |
| Dimension 2 | 9 in |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Product Form | Hand Pad |
| Width | 6 Inch |