
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/16 in. x 6 in. Cobalt/Bronze Oxide Finish 1/2 in. Reduced Shank Silver and Deming Drill
- Item Code: 092336
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R56CO drills are manufactured from High Speed cobalt and are suitable for drilling harder materials including tool steel. All of the drills have a 1/2 inch parallel shank which means you can use even large diameters in conventional hand held power tools, and a bronze oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surface of the tool helps to produce clean and accurate holes. The 118 degree split point is a great help with self-centering when used by hand, and reduces the force needed to drill the hole. R56CO reduced shank drills are very versatile and can be used in a number of different machine and hand-held applications.
Features
Back To Top- Silver & Deming Drills
- Self centering Split Point reduces thrust
- Cobalt base material with Bronze/Steam Oxide for wear resistance and lubricity
- Suitable for ferrous materials
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Overall Length Metric | 152.4 mm |
| Series | R56CO |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Fractional Diameter | 9/16" |
| Coating/Finish | Bronze/Steam Oxide |
| Shank Style | Reduced Cylindrical shank |
| Decimal Diameter | 0.5625" |
| Material | Cobalt |
| Overall Length | 6" |
| Type | Silver and Deming Drill Bit |
| Flute Length | 3" |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Diameter | 14.29 mm |
| Overall Length Inches | 6" |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI |