
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0-3 Inch, 0.00005 Inch, IP65 Digimatic Outside Micrometer Set, 3 Micrometers, 2 Standard Bars, With SPC Data Output, Ratchet Stop
- Item Code: 293-960-30
- Brand: Mitutoyo
- Unit Size: 1
Description
Features
Back To Top- Measurement data output function is available with a water-resistant connection cable.
- Auto power ON/OFF function.
- Certificate of inspection is included.
Tech Specs
Back To Top| Pieces Per Set | 3 |
|---|---|
| Range | 0 - 3 In / 0 - 76.2mm |
| Clutch | Ratchet Stop |
| Contact Point Flatness | .000012 In |
| Data Output | N |
| Brand | Mitutoyo |
| Primary (Outside Diameter) Contact Point Material | Carbide |
| Case Material | Plastic Case |
| Resolution or Graduation | .00005 In |
| Finish | Enamel |
| Mechanical or Digital | Digimatic |
| Parallelism | .00008 In |
| Accuracy | ±.00005 In |
| Individual or Set | Set |
| Primary Measuring Range Lower - Inch | 0 In |
| Spindle Face | Flat |
| Spindle Lock | N |
| Thimble Diameter Measurement | 18mm |
| Contact Point Diameter | 6.35mm |
| Primary Measuring Range Upper - Inch | 3 In |